Rozszerzona rzeczywistość HoloLens i nowe kierunki w kardiologii, czyli NFIC 2016

774 0
Udostępnij
774 0
baner-nfic2

W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbędą się 17. międzynarodowe warsztaty kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC). Ponad tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii. Dowiemy się, jakie nowe technologie sprawiły, że kardiologia poszła jeszcze do przodu oraz co będzie wdrażane w roku 2017. Na uczestników czekają nowatorskie zabiegi, najnowsze rozwiązania, omówienie najtrudniejszych przypadków.

Organizowane na początku grudnia warsztaty są doskonałym podsumowaniem roku w światowej kardiologii i kardiochirurgii oraz zapowiedzią nowości i przełomowych wydarzeń w kardiologii w kolejnym roku. To, co przyciąga uczestników, to niewątpliwie perfekcyjnie dobrany program, demonstracyjne zabiegi z transmisją na żywo z polskich i zagranicznych sal zabiegowych i hybrydowych, ale przede wszystkim nowości i osiągnięcia technologiczne w kardiologii. Dyrektorami warsztatów są wybitni kardiolodzy prof. Dariusz Dudek, prof. Jacek Legutko, prof. Krzysztof Żmudka.

– Każdy NFIC to pokazanie najskuteczniejszych i przełomowych metod leczenia na rok następny. Spotkanie zawsze odbywa się na koniec roku i wtedy analizujemy wszystkie najnowsze publikacje oraz innowacyjne terapie i technologie, które zostały wdrożone w Europie, w USA, ale też na innych kontynentach i analizujemy, co jest przydatne i możliwe do wprowadzenia dla polskiego pacjenta. Następnie na warsztatach prezentujemy te najnowsze techniki zabiegowe, obiecujące wyniki badań, które stanowią podstawę do wdrażania ich w kolejnym roku w każdej dziedzinie kardiologii – mówi prof. Dariusz Dudek, dyrektor warsztatów NFIC.

Poprzeczka warsztatów w tym roku została postawiona bardzo wysoko. Wśród wielu tematów specjaliści pierwszy raz na świecie pokażą nowatorską metodę HoloLens w kardiologii – jest to zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. W Krakowie zostanie pokazane planowanie zabiegu z wykorzystaniem HoloLens. Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej zostanie zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii. To niewątpliwie będzie wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnie uwagę uczestników i mediów. A także realna zapowiedź prawdziwej rewolucji w kardiologii i innych dziedzinach medycyny.

Dyrektorzy warsztatów podkreślają ogromne znaczenie metod obrazowych w kardiologii. I w czasie warsztatów NFIC zostaną również zaprezentowane nowości w tym zakresie. Dynamiczny rozwój metod obrazowych powoduje, że w planowaniu zabiegów na sercu już mniej znaczący jest sam obraz EKG czy obraz “zwykłego echo”, ale dużo ważniejsza staje się trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu – czy to w rezonansie magnetycznym, czy w tomografii komputerowej. Te obrazy pozwalają precyzyjniej zaplanować zabieg, niż było to wcześniej z użyciem klasycznych metod jak dwuwymiarowej echokardiografii.

Kolejnym etapem będzie pokazanie wykorzystania technologii Fiber Optic, czyli światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry. Światłowody w kardiologii to niewątpliwie szybsza i znacznie dokładniejsza transmisja danych, które pozwalają na sprawne i precyzyjne podejmowanie decyzji przez specjalistę.

W 2016 roku zespół hybrydowy Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicium przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi przezcewnikowego wszczepienia zastawek w pozycji mitralnej. Zastawka implantowana przezcewnikowo, ta sama która stosowana jest w procedurach TAVI,  może być wszczepiana w pierścień mitralny natywny u osób z bardzo dużymi zwapnieniami aparatu mitralnego oraz u osób po uprzedniej implantacji zastawki chirurgicznej lub po plastyce chirurgicznej zastawki mitralnej. Zabieg wykonujemy, kiedy dochodzi właśnie do degeneracji po kilku latach od korekty kardiochirurgicznej i potrzebne jest wszczepienie zastawki metoda przezcewnikową i nazywamy to wszczepieniem zastawki w zastawkę (valve-in-valve) lub zastawki w pierścień (valve-in-ring). Jest to bardzo skomplikowana, trudna i wymagająca operacja, którą wykonano tylko kilkanaście razy na świecie. Ten rodzaj zabiegu został nagrany właśnie na potrzeby warsztatów NFIC i zostanie zaprezentowany specjalistom z całego świata. Eksperci podkreślają, że wszczepienie zastawek biologicznych do położenia mitralnego jest zabiegiem najwyższej klasy.

Kardiolodzy również poruszą temat niezwykle modny – Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę. Okazuje się, że potrzebne jest dla danego pacjenta zaplanowanie optymalnej terapii opartej o ogólne wytyczne, ale ze zwróceniem uwagi na specyfikę danego pacjenta. Zarówno dotyczy to doboru leku, rodzaju, jak i dawki leku.  Dotyczy to również sprzętu, aby na podstawie badań obrazowych i dzięki precyzyjnej analizie badań trójwymiarowych dobrać najlepszy sprzęt dla danego typu serca, dla danego typu zastawki, dla danej morfologii, czyli choroby zastawki.

Specjaliści będą się dzielić także doświadczeniem w nowościach dotyczących leczenia przezcewnikowego zastawek serca w tym TAVI, które określane są jako prawdziwa rewolucja w kardiologii. Pierwszy raz zostanie zaprezentowana nowa generacja zastawki aortalnej. Specjaliści opowiedzą również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych, które poprawiają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia choroby wieńcowej.

To tylko wybrane najciekawsze tematy warsztatów NFIC w Krakowie. Szczegóły znajdują się w dostępnym na stronie warsztatów programie.

W ramach warsztatów NFIC w dniu 07.12.16 odbędzie się także centralne spotkanie pacjentów kardiologicznych z Klubów Pacjenta i Szkół Serca. W tym roku blisko 600 pacjentów będzie mogło odbyć konsultacje ze specjalistami, nauczyć się pierwszej pomocy, także posłuchać debaty poświęconej „Roli organizacji pacjentów w tworzeniu systemu opieki i leczenia kardiologicznego”. Udział w debacie wezmą:

  • Jarosław Pinkas, Wiceminister Zdrowia
  • Józef Pilch, Wojewoda Małopolski
  • Tomasz Grodzicki, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum
  • Maciej Małecki, Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM
  • Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, Dyrektor MOW NFZ w Krakowie
  • Anna Prokop-Staszecka, Dyrektor KSS im. Jana Pawła II w Krakowie
  • Marta Mordarska, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych PFRON
  • Gerard Szczygieł, przedstawiciel Stowarzyszenia Metalowych Serc
  • Anna Śliwińska, Prezes Stowarzyszenia Diabetyków
  • Halina Ciesielka, przedstawiciel Klubów Pacjenta Fundacji CVCF

Po debacie zostaną wygłoszone dla pacjentów krótkie wykłady. Prof. Dariusz Dudek opowie o wirtualnym pacjencie w technologii rozszerzonej rzeczywistości, nowych metodach obrazowania i telerehabilitacji. Odbędzie się również wykład o aktywizacji społecznej seniorów. Z kolei gośćmi specjalnymi będą Rafał Ziomek, florecista, paraolimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy oraz Michał Nalewajek – szermierz, paraolimpijczyk medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Olimpijskich w Rio. Paraolimpijczycy będą motywować pacjentów do regularnej aktywności fizycznej.

NFIC to wyjątkowe warsztaty niezwykle bogate tematycznie, które każdego roku przyciągają wybitnych specjalistów z całego świata, ale także media. Zapraszamy do zapoznania się z programem i do udziału w warsztatach.

Szczegółowych informacji udziela:

Paulina Walczak

Eleven Zett Productions

tel. 794 357 845

paulina.walczak@ieleven.pl

Udostępnij
Artykuł w kategoriach

Dołącz do dyskusji


Treść na stronie do której próbujesz uzyskać dostęp jest przeznaczona tylko dla lekarzy. Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy jesteś lekarzem?

Oświadczam, że jestem lekarzem

Powered by WordPress Popup