Prewencja kolejnego zawału mięśnia sercowego według ESC

745 0
Udostępnij
745 0
29911946742_630453c332_b

Na całym świecie co roku ponad 7 milionów ludzi doświadcza zawału mięśnia sercowego. Śmiertelność w ciągu pierwszego roku od zawału mięśnia sercowego nadal, mimo gwałtownego rozwoju kardiologii i kardiologii interwencyjnej, dotyczy całkiem sporej grupy osób, bo aż 10%. Spośród pacjentów, którzy przeżyją zawał, aż 20% doświadczy drugiego epizodu sercowo-naczyniowego w pierwszym roku.

Nic więc dziwnego, że eksperci wzywają do intensywnych działań profilaktycznych. W tym roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. European Society of Cardiology, ESC) stanęło przed wyzwaniem przygotowania dokumentu zawierającego zweryfikowane strategie postępowania w zapobieganiu ponownemu zawałowi mięśnia sercowego. W powyższym dokumencie zostały zaproponowane kroki, które powinny zostać podjęte zarówno przez samych pacjentów, jak i służbę zdrowia.

Podkreślono, że najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania ponownemu zawałowi mięśnia sercowego jest zdrowy tryb życia, wsparty odpowiednim leczeniem i obserwacją pacjenta.

Kroki, które powinny zostać podjęte, to:

  • rzucenie palenia,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • zdrowe odżywianie,
  • przyjmowanie leków chroniących naczynia wieńcowe oraz wpływających na czynniki ryzyka takie jak hipercholesterolemia i nadciśnienie tętnicze.

Eksperci uważają, że połączenie trzech pierwszych wymienionych powyżej punktów pozwoliłoby na zapobiegnięcie około 80% wszystkich zawałów mięśnia sercowego, przy czym najważniejsze jest rzucenie palenia. 

Niestety, mimo że przejście zawału mięśnia sercowego jest wstrząsającym doświadczeniem dla pacjentów, jednak nie wydaje się, żeby było wystarczającą motywacją do zmiany stylu życia, a tym samym do uniknięcia kolejnego zawału. Według badania EUROASPIRE po ostrym zespole wieńcowym 16% pacjentów wciąż pali, 38% jest otyłych, a 60% z nich prawie nie wykonuje żadnej aktywności fizyczynej. Tylko połowa pacjentów zgłasza chęć do udziału w programie rehabilitacyjnym, z czego 80% w niej uczestniczy. Co więcej, ponad 50% chorych przerywa przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, kluczowych w zapobieganiu restenozie po zabiegach angioplastyki tętnic wieńcowych.

Wydaje się, że istotne byłoby bardziej intensywne uświadamianie pacjentów jeszcze podczas hospitalizacji po zawale mięśnia sercowego co do możliwości wystąpienia kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych, identyfikacja czynników ryzyka oraz przedstawianie strategii pozwalających na jego zmniejszenie.

Piśmiennictwo:

Piepoli MF, Corrà U, Dendale P, et al. Challenges in secondary prevention after acute myocardial infarction: A call for action. Eur J Prev Cardiol. 2016 Sep 6. doi: 10.1177/2047487316663873

Zdjęcie: Katrinitsa Holding a heart via photopin (license)

 

Udostępnij
Artykuł w kategoriach

Dołącz do dyskusji


Treść na stronie do której próbujesz uzyskać dostęp jest przeznaczona tylko dla lekarzy. Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy jesteś lekarzem?

Oświadczam, że jestem lekarzem

Powered by WordPress Popup