Udostępnij
3551 0
micra_001

Micra(TM) to najmniejszy przezskórny układ do stymulacji serca (TPS, Transcatheter Pacing System). Implantowany jest w całości z dostępu naczyniowego bez konieczności wykonywania cięcia chirurgicznego. Wielkość urządzenia stanowi 1/10 tradycyjnego stymulatora (24 mm długości).

Micra_in_hand

Micra nie posiada tradycyjnych elektrod i cała implantowana jest przez tętnicę udową (dostęp 23 F) do przegrody między komorowej lub koniuszka prawej komory serca od strony wśredzia. Żywotność pracy urządzenia pozwala na jego działanie przez około 10 lat (7 – 15 lat). Micra po włączeniu trybu MRI nie stanowi przeciwwskazania do diagnostyki rezonansu megnetycznego. micra10

Wyniki implantacji układu u pierwszych czterech pacjentów (wiek 74 – 83 lat) zostały przedstawione w trakcie kongresu CARDIOSTIM / EHRA EUROPACE 2014 (Nicea, Francja). U wszystkich pacjentów potwierdzono wczesne bezpieczeństwo oraz skuteczność implantacji i stymulacji serca. Czas zabiegu wahał się od 37 – 73 minut. W celu wzmocnienia tych wyników prowadzone jest badanie prospektywne, wieloośrodkowe badanie obserwacyjne Medtronic Micra Transcatheter Pacing System (TPS) Global Clinical Trial, do którego włączonych zostało 100 z planowanych 780 chorych z 50 ośrodków.

micra-in-heart
Obecnie Micra jest zarezerwowana wyłącznie do użycia w badaniach klinicznych. Producent spodziewa się uzyskanie znaku CE na przełomie marca/kwietnia 2015 roku. Podobnym do Micra systemem TPS jest urządzenie Nanostim stworzone przez St. Jude Medical, którego pierwsza implantacja odbyła się w lutym 2014 roku i które posiada już certyfikat CE.

Micra_002
Micra_001

 

Udostępnij
Artykuł w kategoriach

Dołącz do dyskusji


Treść na stronie do której próbujesz uzyskać dostęp jest przeznaczona tylko dla lekarzy. Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy jesteś lekarzem?

Oświadczam, że jestem lekarzem

Powered by WordPress Popup