Kardiologia sportowa w praktyce – recenzja książki i konkurs

679 1
Udostępnij
679 1
30795613900_709d32b959_b

Na każdym kroku autorytety medyczne ostrzegają, że nie uprawiając aktywności fizycznej, sami prosimy się o choroby układu krążenia, nowotwory czy demencję. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach nasze ulice (a także sale gimnastyczne i siłownie) zapełniły się osobami, które chcą uprawiać sport. Niektórzy kończą na umiarkowanej aktywności fizycznej, ale inni zaczynają uprawiać sport niemal zawodowo, np. biorąc udział w popularnych obecnie maratonach czy zawodach triatlonowych. Coraz więcej osób uprawia też wspinaczkę. O ile umiarkowany wysiłek jest zalecany u każdego, np. zarówno w profilaktyce, jak i rehabilitacji pacjentów z chorobami układu krążenia, to zagadnienia związane z ekstremalnym wysiłkiem podejmowane przez amatorów mogą być dużym wyzwaniem dla lekarzy wielu specjalności, do których trafiają pacjenci z pytaniem, czy mogą bezpiecznie uprawiać sport.

Dlatego też wydana (również w formie eBooka, którego fragment można pobrać tutaj) ostatnio przez wydawnictwo PZWL Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej powinna przydać się nie tylko kardiologom sportowym, ale także wszystkim lekarzom i innym specjalistom zajmujących się ochroną zdrowia, zwłaszcza że tekst jest pisany przystępnym językiem, bez wysokospecjalistycznych sformułowań.

Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej to unikalna pozycja przedstawiająca całościowo tematykę kardiologii w sporcie. Autorami każdego z rozdziałów są wybitni polscy kardiolodzy z najlepszych ośrodków w kraju, a redaktorami naukowymi założyciele Sekcji Kardiologii Sportowej PTK: dr hab. n. med. Wojciech Braksator oraz prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, których wkładu w rozwój polskiej kardiologii i medycyny sportowej nie trzeba chyba przedstawiać. Jeśli dodać do tego informację, że patronat nad wydaniem książki objął Polski Komitet Olimpijski, to mamy pewność, że w nasze ręce trafia

kardiologia-sportowa

W książce możemy znaleźć przydatne informacje na temat fizjologii sportu: zmian zachodzących w układzie krążenia, sportowej przebudowy serca czy regulacji hormonalnej. Przeczytamy też o ocenie wydolności fizycznej i zastosowanych w tym celu badań obrazowych. Przedstawione są też patologie układu krążenia stanowiące zagrożenie u sportowców. Osobny rozdział został poświęcony sportowej kardiologii dziecięcej. Niezwykle cenne są fragmenty odwołujące się do doświadczeń własnych autorów oraz kliniczne wskazówki mogące pomóc między innymi w różnicowaniu pomiędzy fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w sercu sportowca a istniejącą patologią, która może być wskazaniem do ograniczenia aktywności. Ostatni rozdział poświęcony jest niezwykle ciekawym zagadnieniom specyficznych rodzajów sportów, takich jak nurkowanie, medycyna lotnicza czy wysokogórska, a także poruszony jest ogromny problem, z jakim zmaga się sport wyczynowy – doping.

KONKURS!

W związku ze zbliżającymi się świętami mamy dla naszych Czytelników konkurs, w którym można wygrać dwa egzemplarze książki Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej. Zostaną one rozlosowane wśród osób, które w komentarzach odpowiedzą na pytanie: Jakie zagadnienia z dziedziny kardiologii sportowej wydają mi się najważniejsze i dlaczego?

Materiały graficzne: PZWL; Alex-de-Haas 750_7287_Lr-edit via photopin (license)

Udostępnij
Artykuł w kategoriach

Dołącz do dyskusji

1 comment

  1.    Odpowiedz

    Diagnostyka czynników zwiększających ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, wśród osób uprawiających sport wyczynowo. Jako że nadal w tej grupie zdarzają się zgony z powodów kardiologicznych, których można by uniknąć dzięki odpowiednim badaniom.


Treść na stronie do której próbujesz uzyskać dostęp jest przeznaczona tylko dla lekarzy. Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy jesteś lekarzem?

Oświadczam, że jestem lekarzem

Powered by WordPress Popup